Näringslivsmedaljörer i företagsordning


Näringslivsmedaljörer i kronologisk ordning
Näringslivsmedaljörer i efternamnsordning

Vissa företag finns med på 2 ställen av tydlighetsskäl.

A

Abdon Finax AB, Helsingborg, Leif och Rolf Abdon, 2012
ABS Byggsystem, Stockholm, Bertil Sjöberg, 1992
ACG-Nyström, Borås, Reimar Westerlind, 1990
Aerosol, Stockholm, Peter Löwenberg, 1992
AH Företagen, Smögen, Erik Andersson, 1994
Ahnmégruppen, Lidingö, Lennart Ahnmé, 1990
AKE AK Eriksson, Mariannelund, Per Olof Stenberg, 1994
Förlags AB Albinsson & Sjöberg, Karlskrona, Stig L Sjöberg, 
 1996
Albinssons Verkstads, Uppsala, Bertil Albinsson, 1990
Allin Wood, Skellefteå, Annika Marklund, 2000
Anders Wiman, Sandviken, Anders Wiman, 
1996
Andersson Byggnadssmide, Smålandsstenar, Erik Andersson, 1992
Arcu Armaturindustri, Alstermo, Arne Johansson, 1983
Arla Plast, Västerås, Kenneth Synnersten, 2002
Atlet, Mölnlycke, Knut Jacobsson, 1986
Aven Bolagen, Hudiksvall, John Olov Bennmarker, 2010
Axis AB, Lund, Martin Gren, 2013

B

Babybjörn, Solna, Lillemor o Björn Jakobson, 2014
Balco, Växjö, Lars Björkman, 2006
Bandindustri, Örebro, Birger Lindmark, 1990
Bergendahl & Son, Häs., Elisabeth Bergendahl Mylonopoulos o Spiros M., 2008
Besam, Landskrona, Bertil Samuelsson, 1984
Bewator, Stockholm, Björn Wallander, 1988
BIM Kemi, Lerum, Peter Wållberg, 2000
Blentagruppen AB, Blentarp, Jan Håkansson, 2012
Blinkfyrar, Staffanstorp, Rolf Strömberg, 2000
Blåkläder, Svenljunga, Marcus Gustavsson, 2005
BM Plåt, Lomma, Bror Mårtensson, 1998
BoB Industrier, Kumla, Frank Olof Jansson, 1984
Bokförlaget Bra Böcker, Höganäs, Rolf Janson, 1986
Bolon AB, Tillverkning vävda golvbeläggningar Ulricehamn, Annica och Marie Eklund, 2015
Bomans hotell & Rest., Trosa, Birgitta Gripwall-Hedenstedt, 1998
Bonnierkoncernen, Stockholm, Carl-Johan Bonnier, 2012
Borggårds Bruk, Hällestad, Margareta Trädgårdh, 1983
Botkyrka Hantverks- o industriförening, Karl-Gustav Strömberg, 1986
Boxholms AB, Boxholm, Bengt Åke Bengtsson, 1996
Brombergs bokförlag, Stockholm, Dorotea Bromberg, 2009
Bror Tonsjö AB, Kungälv, Mats Tonsjö, 2004
Bröderna Forslund mfl, Skellefteå, Lennart Forslund, 1992
Bullandö Marina, Värmdö, Lars Broms, 1994

C

Cablage Team Mjällom, Mjällom, Solveyh Gerdin, 1998
Callans Trä, Sundsvall, Arvid Callans, 2004
Camfil, Trosa, Jan-Eric Larson, 1996
CF Berg o Co, Mörlunda, Alf Bergh, 1986

D

D A Mattsson, Upplands Väsby, Arne Mattson, 1992
Daloc, Töreboda, Inga-Lisa Johansson, 1994
Danfo, Nora, Ove Danielsson, 
2010
Delicato Bakverk, Huddinge, Einar Belvén, 2000
Delikatess-Skinkor, Hultsfred, Lars Hedman, 1994
Hotell Diplomat AB, Stockholm och Åre, 
Sune Malmström, 2008
Doberman, Stockholm, Lisa Lindström, 2013
Dockstavarvet, Docksta, Karl-Anders Sundin, 2000
Dustcontrol, Norsborg, Johann Haberl, 1986

E

Edmo Teknik, Härnösand, Torbjörn Edmo, 2000
Eica, Halmstad, Ewy Carlson, 1992
Einar Mattsson, Stockholm, Marianne Ränk, 2011
Ejendals, Leksand, 
Per-Olof Ejendal, 2007
EKA-knivar, Eskilstuna, Torbjörn Evrell, 1988
Ekströms Livsmedelseprodukter, Örebro, Björn Bergå, 1986
Elajo Invest, Oskarshamn,
 Alf Josefsson, 
2008
Elanders Boktryckeri, Hovås, Per Elander, 1992
Elekta, Stockholm, Laurent Leksell, 2011
Elektro Sandberg, Malmö, Gunnar Sandberg, 1986
Elite Hotels of Sweden, Stockholm, Bicky Chakraborty, 2008
Ellos, Borås, Olle Blomqvist, 1986
EM Elektro Montage, Valbo, Helge Rask, 1988
Engwall & Claesson, Bandhagen, Hans Claesson, 1994
Epsilon AB, Malmö, Dan Olofsson, 2012
Erik Sörberg Armaturfabrik, Kungsör, Erik Sörberg, 1983
Erik Thun AB, Sjöfart, flyg och livsmedel, Lidköping, Anders Källsson, 2015
Eriks AB, Stockholm, Erik Lallerstedt, 2012
Ermator, Gällö, Eric Lundin, 1994
Essex-koncernen, Sundsvall, Rune Glavare, 1998
Efva Attling Stockholm, Efva Attling, 2011
Ewes Stålfjäder, Bredaryd, Kjell Svensson, 1998

F

Fabcon, Timrå, Stig Hammarstedt, 1992
Fabriksmontering, Trelleborg, Nils-Eric Anderberg, 1994
Face Stockholm, Gun Nowak, 
2009
Fagerhlts Industri, Habo, Bertil Svensson, 1983
Filippa K AB, Stockholm, Filippa Knutsson, 2010
Finja Betong, Finja, Gull-Britt Jonasson, 
2009
Fixfabriken, Göteborg, Walter Bengtsson, 1983
Flavoring, Norrköping, Henry Björklund, 1986
Flätningsindustri o Intercator, Jättendal, Tommy Brusell o Eva Ericsson, 2000
FM Mattson, Mora, Enar Eriksson, 1990
Fontana Food, Tyresö, Frixos Papadopoulos, 2007
Forsbers Bokbinderi, Eskilstuna, Sune Forsberg, 1988
Fri Form, Edsbruk, Bernt Stackelberg, 1984
Fristads AB, Fristad, Bertil Magnuson, 1988
Frödinge Mejeri, Vimmerby,
 Bo Carlsson, 
 1996
Frödinge Sågverk, Vimmerby, Sven-Erik Karlsson, 1992
Fröseke Möbel, Fröseke, Gunnar Elling, 1990
Förlags AB Albinsson & Sjöberg, Karlskrona, Stig L Sjöberg, 1996

G

GeKås Ullared AB, Ullared, Torbjörn Bäck och Thomas Karlsson, 2013
Gerdins Stansknivfabrikv, Mjällom, Yngve Gerdin, 1998
Getinge, Getinge, Carl Bennet, 
 1996
Gina Tricot, Borås, Jörgen Appelqvist, 
2006
Glas & Trä, Hovmantorp, Gösta Franzén, 1994
Glimek, Glimåkra, Erlig Erlandsson, 1990
Grimaldis Mekaniska, Köping, Salvatore Grimaldi, 1988
Grythyttans gästgivargård, Grythyttan, Carl Jan Granqvist, 
 1996
Gudrun Sjödén AB, Stockholm, Gudrun Sjödén, 2013
Gullringshus, Gullringen, Bengt Ansgarius-Svensson, 
1984
Gustafssons Blomsterodlingar, Skövde, Bengt Gustafsson, 1992
Gyllensvaans möbler, Kättilstorp, Nils Gyllensvaan, 2002
Gärsnäs möbler, Gärsnäs, Leif Hjärre, 2002
Gösta Sjölander, Stockholm, Gösta Sjölander, 1988

H

H&M, Stockholm, Stefan Persson, 2010
Haglöf Sweden, Långsele, Birgitta Haglöf och Ingvar Haglöf, 2002
Hags Mekaniska, Aneby, Rune Gustavsson, 1996
Hallberg-Rassy Varv, Ellös, Christoph Rassy, 1986
Hallströms Verkstäder, Nälden, Lennart Hallström, 1992
Röda Ulven, Hanells Industrier AB, Falkenberg, Rolf Hannell, 2004
Hemfrid Sverige, Stockholm, Monica Lindstedt, 2009
Herenco AB, Jönköping, Christina Hamrin, 2012
Hestra Inredningar, Hestra, Åke Petersson, 1994
Hillerstorps Metallverk, Gnosjö, Carl Törefors, 1986
Hogia, Stenungsund, Bert-Inge Hogsved, 1994
Hotell Diplomat, Stockholm och Åre, 
Sune Malmström, 2008
HTC-Sweden, Söderköping, 
Håkan Thysell, 2008
Huc of Sweden, Öje, Gunde Henriksson, 1990
Hälsinge Lantkök, Järvsö, Britt-Marie Stegs, 2007
Hästens Sängar, Köping, Jan Ryde, 2006

I

IKEA, Älmhult, Ingvar Kamprad, 2014
Indexator, Vindeln, Allan Jonsson, 1984
INM-Gruppen, Mölnlycke, Ingvar Nilsson, 1988
Insulanders Elektriska, Strängnäs, Börje Insulander, 1990
International Masters Publishers AB, Malmö, Alf Tönnesson, 2013
Investment AB Kinnevik, Stockholm, Cristina Stenbeck, 2012
Isabergs verkstad, Hestra, Olle Westlund, 1983
Ishotellet Jukkasjärvi Wärdshus o Hembygdsgård, Yngve Bergqvist, 1992
IVAB, Piteå, Folke Westerberg, 1986

J

Jaco Fabriks AB, Hargshamn, Richard Johnson, 2002
JCE, Göteborg, Christer Ericsson, 2007
Torsten Jeppssons AB, Ystad, Torsten Jeppsson, 1988
JJs Vävateljé, Knäred, Judith Johansson 1988
Josam Lastbilsteknik, Örebro, Jonas Samuelsson, 1988
Jula, Skara, Lars-Göran Blank, 2011
Jungner, Nyberg o Westerberg, Åkersberga, Tore Nyberg, 1984
Jämtlamell, Östersund, Kjäll Sandberg, 1990
Järven Holding, Örnsköldsvik, Inga Nordin, 2002
Järnkonst, Landskrona, Gösta Carlsson, 2004

K

Kabe Husvagnar, Tenhult, Kurt Blomqvist, 1986
Karakås-Kiviks Fruktodlingar och Musteri, Kivik, Ingvar Åkesson, 1990
AB Karl Hedin, Fagersta, Karl Hedin, 2011
Karolin Invest, Skellefteå, Samme Lindmark, 1990
Kilenkrysset, Strängnäs, Jan Persson 2007
Kinnarps möbelfabrik, Kinnarp, Jarl Andersson, 1988
Kiviks Musteri AB, Fruktdryckstillverkning, Kivik, Bengt Åkesson och Kristina Levinsson, 2015
Klässbols Linneväveri, Klässbol, Dick Johansson, 1992
Knäreds Werkstads, Knäred, Nils Gustafsson, 1988
Konservkompaniet, Nyköping, Per Nilsson, 1984
Konstruktionsbakelit, Örkelljunga, Anders Månsson, 1988
Konstruktionssvets LK, Rönnäng, Leif Kristensson, 1992
Kronborsten, Vinslöv, Britt-Marie Skjöld, 1984
Kumlins Måleriaffär, Enköping, Björn Kumlin, 1992
Kvänum kök, Kvänum, Rune Jonsson, 1990
Kylinge Invest, Olofström, Olle Sensson, 1996

L

Lagaland, Lagan, Bengt Åberg, 1984
Sv Lantchips, Signhild Arnegård Hansen, 2009
Sv Lantägg AB, Skara, Håkan Andersson, 2005
Larssons Mekkaniska Verkstad, Kristianstad, Göte Larsson, 1994
Leax Mekaniska, Köping, Roger Berggren, 2005
Leksandsbröd, Leksand, Rune Joon, 2005
Levi Petterssons Industri, Anderstorp, Kurt Idin, 1983
Lexington, Stockholm, Kristina Lindhe, 2014
LG Linder AB, Tingsryd, Lars-Göran Linder, 2004
LHG Kanalfläkt, Skinnskatteberg, Gerald Engström, 1996
Liko, Luleå, Gunnar Liljedahl, 2004
Liljedahl Group, Värnamo, Bengt Liljedahl, 2010
Lindvalls Kaffe, Uppsala, Hans Lindvall, 1996
Lindbäcks Bygg, Piteå, Eric Lindbäck, 2006
Linum, Uppsala, Sven Kempe, 1994
Liselotte Lööf, Stockholm, Liselotte Lööf, 2007
Ljungströmsgruppen, Vingåker, Valter Ljungström, 1983
Ljusdals-posten och Invest, Ljusdal, Lars Svender, 1998
Llentabhallen, Uddevalla, Leif Lindblad, 1988
Gruppo Di Luca AB, Stockholm, Fernando Di Luca, 2013
AB Ludvig Svensson, Kinna, Ivan L Ludvigson, 1988
Luna, Alingsås, Gunnar Lindahl, 1983
Lycksele Bildemontering, Lycksele, Alf Nilsson, 1998
Lyckåborgsbruk, Karlskrona, John-Erik Blomqvist, 1984
Löfbergs Lila, Karlstad, Anders Löfberg, 2005

M

MalmbergGruppen, Yngsjö, Per Malmberg, 2009
M Malmsten AB, Åhus, Margareta och Tommy Malmsten, 2013
Malux, Örnsköldsvik, Jörgen Schulze, 2005
Marinteknik Verkstad, Öregrund, Hans Ruppert, 1988
Martinssons Trävaru, Bygdsiljum, Nils Martinsson, 1984
D A Mattsson, Upplands Väsby, Arne Mattson, 1992
FM Mattson, Mora, Enar Eriksson, 1990
Mattssongruppen, Uddevalla, Stefan Mattsson, 2010
Max Hamburger, Luleå, Curt Bergfors, 2008
MEAG, Huddinge, Ingvar Bladh, 1996
Mekanotjänst, Järvsö, Christer Fransson, 1990
Melanders Fisk, Stockholm, Erik Molinder, 2014
Mellby Gård AB, Industrikonglomerat, Malmö, Rune Andersson, 2015
Metallfabriken Ljunghäll, Vimmerby, Hans Gunnarsson, 1998
Midway Holding/Tibia, Limhamn, Sten K Johnson, 2012
Mining Transportation Company, Luleå, Torsten Henriksson, 1984
Mircona, Gävle, Ragnhild Mihic, 2008
Modigs Plåt, Malmö, Bengt Modig, 1988
Momento, Flen, Torbjörn Palmberg, 2002
Munkfors Sågar, Munkfors, Jarl Hallberg, 2006
Myresjöhus, Myresjö, Einar Järnland, 1986
Målerås Glasbruk, Orrefors, Mats Jonasson, 1992

N

New Wave Group, Dingle, Torsten Jansson, 2011
Nordic Light, Skellefteå, Bengt-Olof Lundberg, 2008
Nordisk Bilbelysning, Linköping, Hans Polzer, 2000
Norrfrys, Haparanda, Allan Lehto, 1988
Norrvikens skofabrik, Skee, Mats Johansson, 1984
Nudie Jeans AB, Göteborg, Maria Erixon Levin, 2012
Nya Wermlands-Tidningen, Karlstad, Lars Ander, 2011
Nybohov Invest, Stockholm, Leif Lundblad, 2000

O

Offerdalsskiffer, Brunflo, Arne Jacobsson, 1984
Olsbergs Hydraulic, Eksjö, Göran Henriksson, 1996
OP Kuvert, Oskarshamn, Birger Hellman, 2000
Oriflame AB, Stockholm, Jonas och Robert af Jochnick, 2012

P

Pannan, Jönåker, David Pettersson, 1992
Parmascand, Ljungaverk, Anders Ullman, 1984
Pars Plåt, Linköping, Ali Karimi, 2000
PayEx AB, Visby, Max Hansson, 2013
Peab, Förslöv, Erik o Mats Paulsson, 2010
Persson Invest, Frösön, Bob Persson, 2008
Pite Havsbad, Piteå, Hilding Holmkvist, 2004
Plast Teknik, Göteborg, Gnesta,
Rune Ström, 1986
Pocket Shop, Stockholm, Mathias Engdahl, 2009
Polarbröd, Älvsbyn, Kjell Jonsson och Margareta Jonsson, 2000
Polaris Optik, Boden, Staffan Preutz, 1994
Polykemi, Ystad, Hugo Jönsson, 
2005
Powerbox International, Gnesta, Karl-Olof Fredmark, 1998
Precisionsprodukter, Göteborg, Eskil Tengelin, 1990
Prevas, Västerås, Göran Lundin, 1992
Pulsen, Borås, Wigar Bartholdsson, 2005

Q

Q-Med, Uppsala, Bengt Ågerup, 2005

R

Rapuntzel of Sweden AB, Försäljning löshår, Umeå, Ida Backlund, 2015
Recipharm, Jordbro, Lars Backsell o Thomas Eldered, 2014
Rederi Gotland, Visby, Jan-Eric Nilsson, 2011
Rederi AB Slite, Saltsjöbaden, Carl Bertil Myrsten, 1990
Rederi AB Transatlantic, Skärhamn, Folke Patriksson, 2008
Reiners Industri, Jönköping, Rolf Johanson, 2000
Restaurang Soya, Jönköping, Phu Le, 2002
Rimaster, Kisa, Per Carlsson, 2004
R0L-gruppen, Jönköping, Kaj Hjelm, 1998
Roplan, Tumba, Göran Wallenius, 2000
Rosersbergs Byggnads, Rosersberg, Edvin Smeds, 1990
Roxtec, Karlskrona, Mikael Blomqvist, 1998
Ryds Båtindustri, Växjö, Gunnar Petersson, 1988
Ryds Glas Sverige AB, Bilglas- och planglaskedja, Kristianstad, Leif Ryd, 2015
Ryska Posten, Stockholm, Kristoffer Jeansson o Daniel Pilotti, 2014
Röda Ulven, Hanells Industrier, Falkenberg, Rolf Hannell, 2004

S

Salléngruppen, Uppsala, Torbjörn Sallén, 2000
Sectra, Linköping, Jan-Olof Brüer 2006
Select Travel, Stockholm, Leija Graf, 2009
SIA Glass o Berte Qvarn, Slöinge, Olof Stenström, 1990
SIBA, Göteborg, Bengt Bengtsson, 2006
Sigma AB, Malmö, Dan Olofsson, 2012
Siljankoncernen, Dalarna, Patric Fredell, 2006
Siljans Knäcke, Rättvik, Eric Gustavsson, 1984
Skaltek, Kungsängen, Öystein Skalleberg, 1994
Skandiform, Vinslöv, Erik Lundin, 1994
Skogs Boktryckeri, Höllviken, Rolf Skog, 1990
Skoogs Företagsgrupp, Malmö, Gunnar Skoog, 1986
Skyllbergs bruk, Åsbro, Gustaf Svensson, 1996
Skärvången bymejeri, Fölinge, Tor Norrman, 2006
Rederi AB Slite, Saltsjöbaden, Carl Bertil Myrsten, 1990
Slite Stenhuggeri, Slite, Thomas Löfgren, 1994
Snickers Original, Sollentuna, Matti Vio, 1984
Somas Instrument, Säffle, Ulf Hägg, 1998, Peter Hägg 2013
Restaurang Soya, Jönköping, Phu Le, 2002
Specialkarosser, Ätran, Kent Andersson, 2002
Spendrups Bryggeri, Vårby, Jens o Ulf Spendrup, 2011
Stadium, Norrköping, Ulf Eklöf, 2002
Stay in Place, Stockholm, Carin Lindahl, 2002
Stena Line/Stenasfären, Göteborg, Dan Sten Olsson, 2014
Stensele Mekaniska, Stensele, Börje Sandberg, 1986
Storebro Bruk, Storebro, Ivar Gustfsson, 1983
Stram, Tibro, Arthur Persson, 1996
Strålfors, Ljungby, Göte Parkander, 1986
STT Holding, Njurunda, Ingemar Eriksson, 2000
Sv Lantchips, Södertälje, Signhild Arnegård Hansen, 2009
Sv Lantägg, Skara, Håkan Andersson, 2005
Sv Personlig Assistans, Stockholm, Anastasia Georgiadou, 2011
Sv Tryckgjutning, Vimmerby, Sven Hejlte, 1996
Svaneholms, Svaneholm, Carl-Johan Wettergren, 1983
Swegro, Svartsjö, Thore Norman, 2007
Swepart Mekan, Hässleholm, Gösta Johansson, 1986
Syntronic, Gävle, Björn Jansson, 2002
SYSteam, Huskvarna, Stig-Olof Simonsson, 2000

T

Tellus Maskin, Vallentuna, Gösta Lindahl, 1983
TePe Munhygienprodukter, Malmö, Bertil Eklund, 2010
Termoregulator, Motala, Owe Petterson, 1990
Thule Sweden AB, Hillerstorp, Willis Thulin, 1988
Tibia AB/Midway Holding AB, Limhamn, Sten K Johnson, 2012
Tirups Örtagård, Staffanstorp, Eva Falck, 1996
Titan Television AB, Stockholm, Anette Beijer o Thomas Hedberg, 2010
Tjintokk, Slagnäs, Jörgen Stenberg, 2007
Toppfrys, Brålanda, Carl-Axel Topp, 1984
Torsten Jeppssons, Ystad, Torsten Jeppsson, 1988
Rederi AB Transatlantic, Skärhamn, Folke Patriksson, 2008
Trioplast Industrier, Smålandsstenar, Bo Larsson, 1996
Trätrappor, Norsjö, Börje Persson, 1994
Törefors tråd, Hillerstorp, Håkan Törefors, 2004

U

Umeå Trä, Umeå, Lars Näsman, 1990

V

Vindkompaniet, Hemse, Göte Niklasson, 1998
Vytab, Vingåker, Staffan Jonsson, 2002
Väderstadsverken, Väderstad, Rune Stark, 1984
Väderstadsverken, Väderstad, Crister Stark, 2005
Värmdö Byggentreprenader, Värmdö, Lars Bergman, 2004
Växtbo Grönt, Kvissleby, Arild Johansson, 1992

W

Wahlquist Verkstäder, Linköping, Axel Wahlquist, 1998
Water Jet Sweden, Ronneby, Jan Ryd, 2009
Weland, Smålandsstenar, Gösta Welandsson, 2007
Welux, Västervik, Börje Andersson, 2007
Westermo Electronics, St Sundby, Tore Andersson, 1994
Wikman & Malmkjell, Stocksund, Ulf Wikman, 1992
Wingårds Arkitektkontor, Göteborg, Gert Wingårdh, 2014

X

Xzakt Kundrelation AB, Kundrelationstjänster, Stockholm, Gunilla von Platen, 2015

Z

Zetterbergs mekaniska, Östervåla, Göte Zetterberg, 1984

Å

Åbro Bryggeri, Vimmerby, Per Dunge, 1988
Ådalens Bildemontering, Kramfors, Torvald Forsman, 2008
Åkers International, Åkers Styckebruk, Ebbe Sundberg, 1986
Ålö-maskiner, Umeå, Karl Ragnar Åström, 1983
Åmells Möbler o Ånhammars Säteri, Gnesta, Anders von Stockenström, 1986
Åre Chokladfabrik, Eva-Lena Grape, Marina Hansson, Marie Söderhielm, 2014

Ä

Älgsjö Såg AB, Ullånger, Kurt Törnqvist, 2006
Älvsbyhus, Älvsbyn, Donald Johansson, 1988

Ö

Ölands Djur- och Nöjespark, Öland, Barbro Hägg, 2009
Östbergs, Avesta, Hans Östberg, 2007
Österby Gjuteri, Östhammar, Torbjörn Alhbäck, 1998
Österströms Rederi, Norrköping, Percy Österström, 2007